Tag: Проекти по всички части, Проектиране на къщи, Проектиране на къщи цена, Проектиране на къщa, Проектиране на къщa цена

Що е то Подробен устройствен план (ПУП) и какви документи са нужни за одобряване на комплексен проект за инвестиционна инициатива?

Подробният устройствен план (ПУП) се изработва на базата на общ градоустройствен план (ОУП) за конкретното населено място и уточнява устройството и застрояването на поземлените имоти (ПИ). Ако не изготвен ОИП се преминава направо към ПУП. Съществуват различни варианти на подробния устройствен план (в това число влизат кварталнозастроителен и силуетен план; застроителен и регулационен и т.н.), които обслужват най-различни предназначения в инвестиционния проект, а сред тях са:

 

  • урегулиране на поземлен имот при нов строеж;
  • промени по вече изготвен ПУП;
  • смяна на предназначението на земеделска земя с намерение за строителство;
  • обединяване на имоти;
  • подялба на имоти и тн.

Що е Подробен устройствен план (ПУП) с Комплексен проект за инвестиционна инициатива?

Ако ви е необходим ПУП знайте, че за да се набавят всички съгласувателни писма от дружествата и институциите изисква време и  усилия. Всички инвеститори и собственици трябва да бъдат търпеливи и да не прибързват с проектирането и строителството в имота. Според чл.150 от ЗУТ процедурата за изготвяне на ПУП може да протече по-бързо. Необходимо е възложителя да отправи аргументирано искане към кметът на общината, които да му позволи да се може изработи комплексен проект за инвестиционна инициатива. Към него се включват изработения проект за ПУП, както и инвестиционния проект за строителство.

Какви съставни елементи включва комплексния проект за инвестиционна инициатива?

  • ПУП (включително и Работен устройствен план, ако е приложим);
  • инвестиционен проект за дадената сграда;

За приемане на елементите на комплексен проект за инвестиционна инициатива и позволение за строеж се начисляват такси, които са по-скъпи с 30%, спрямо стандартните.


Елементите на комплексният проект за инвестиционна инициатива се приемат заедно с разрешението за строеж и се оповестяват на заинтересуваните лица.


Кои са лицата, които са заинтересовани?

Лицата, които са заинтересовани в изработката по приемане на ПУП и неговите промени са собствениците и притежателите на ограничено вещно право съобразно сведенията от имотния регистър, а до въвеждането му - по сведения от кадастралния регистър. Други заинтересовани са лицата на които е възложена концесия и недвижимия имот е пряко засегнат от постановленията на плана.

Пряко засегнат от постановленията на ПУП недвижим имот е:

  • имота, чиито предмет е дадения план;
  • съседен имот, които е включен в свързано застрояване;
  • съседен имот, в това число и имотите през улицата, когато е допуснато намалено разстояние;
  • съседен имот, когато има смяна на предназначение – имота, който е обект на плана;
  • имот, който се причислява към специфична зона (сервитути, в защитена територия, която е обект на предпазване на културно наследство или в забранена, охранителна или отбранителна зона, както и обект, който е свързан с защитата и сигурността на страната), за който посредствено нормативен акт и/или с присъщи правила и нормативи са постановени рестрикции в режима на застрояване и употреба на поземления имот.

Лицата, които са заинтересовани за съгласуването и приемането на устройствената схема и плановете, както и измененията им са собствениците и притежателите на ограничено вещно право съобразно сведенията от имотния регистър, чиито недвижим имот са пряко засегнат от постановленията на ПУП.


Warning: preg_match(): Unknown modifier '/' in /home/tehnt7nc/public_html/plugins/system/cache/cache.php on line 164