Жилищен имот
Жилище – при този вид имот влизат следните помещения: най-малко една стая, която се обитава, кухня или кухненски бокс, баня, тоалетна, както и склад. То може да се намира както в жилището, така и извън него. В това числото влизат на сутерена, партера или тавана.
Ателие – освен жилищни помещения в надземните етажи на постройката биха могли да се изградят ателиета и кабинети. Тяхното предназначение по принцип се използва за творчески дейности. При този тип имот липсва складовото помещение.
Офис и магазин със статут – представлява нежилищен обект, чиито вход трябва да бъде самостоятелен, тост ако се намира в жилищна сграда е необходимо да се изгради и отделен вход.
Земеделска земя
Основното предназначение на земеделските земи е обработване на земеделско производство. Този вид имот се подразделя на десет индивидуални групи. Предназначението им се определя според свойството и плодовитостта на почвата, климатичните условия, релефната характеристика, както и технологичните им свойства. Колкото по-голяма е степента на групата, толкова по-малка е плодородността на почвата. Съответно най-неплодородната земеделска земя попада в десетата категория. Характерното за нея е чакълеста почва и липса на всякаква обработка с цел произвеждане на селскостопански изделия. Най-разпространените земеделски земи в България са от трета до пета група.
Комасирана (окрупнена) земя
Комасирането означава окрупняване на земеделска земя в общ масив. Това довежда до увеличаване на ефикасността при използване както на селскостопанско оборудване и най-вече повишаване на печалбата.
Нерегулиран имот и урегулиран парцел
Ограничения в застрояването има нерегулираната земя и терен, тъй като са разположени върху нерегулирани населени терени, фактически извън регулацията. Върху тези земи няма възможност да се застроява дори и когато върху нерегулираната собственост има сграда или е построен някакъв обект. Те се явяват имоти с временен статут и при бъдещото им регулиране е възможно да бъдат премахнати.
Урегулираният имот (УПИ) е разположен в строителните предели на заселените местности и се намира в устройствената зона, където действа застроително-регулационен план. Тяхното предназначение и съответното им застрояване може да бъде както от промишлен, административен или жилищен характер, така и със смесен тип. Според вида на застрояването се налага и спазването на дадени показатели /определени условия и способи/ на строителството.